Home 2019 January
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta e ka pritur biznesmenin e njohur dhethemeluesin e Alb Uk Tv, Helidon Kastrati dhe komentatorin e familjes Mbretëroredhe njëherish president nderi i Alb Uk Tv, Ian Pelham, të cilët po promovojnëShqipërinë në Angli dhe më gjerë. Gjatë takimit, Kastrati e informoi Presidentin Meta për aktivitetin e tij që zhvillon në […]Continue Reading
Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur sonte vendimin e Parlamentit Evropian për njohjen e liderit të opozitës Juan Guaido, si Presidentin legjitim të Venezuelës, e cila prej ditësh tashmë është ngritur në këmbë në protesta për rrëzimin e Presidentit Maduro. Përmes një postimi në rrjetin social, Meta ka përshëndetur vendimin e Parlamentit, i cili erdhi disa […]Continue Reading
Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferri hapi dhe drejtoi sot sesionin në gjuhën shqipe, hera e parë që një pozicion i lartë i besohet kësaj gjuhe në këtë vend multietnik. Shqiptarët e Maqedonisë përfaqësojnë 20 deri në 25% të 2,1 milionë banorëve të kësaj ish-republike të Jugosllavisë. Koalicioni në pushtet i drejtuar nga socialdemokratët […]Continue Reading
Vendet e Evropës dhe të Amerikës Latine do të ngrenë një grup kontakti për të mbështetur zgjedhjet demokratike në Venezuelë, deklaroi sot shefja e BE-së për politikën e Jashtme, Federica Mogherini. Ky grup do të përfshijë Gjermaninë, Francën, Italinë, Britaninë e Madhe, Spanjën, Portugalinë, Suedinë, Holandën, Ekuadorin, Kosta Rikën, Uruguain dhe Bolivinë, transmeton ATSH. Continue Reading
Ish-presidentja, Atifete Jahjaga gjatë takimit që ka pasur me kongresisten amerikane, Lois Jane Frankel, ka kërkuar nga ajo mbështetje për organizimin e një seance dëgjimore për krimet e kryera nga forcat serbe ndaj popullatës civile në Kosovë. “Nga kongresistja amerikane, Lois Jane Frankel, kërkova mbështetje për kërkesën time drejtuar Komitetit për Punë të Jashtme të Continue Reading
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka treguar se sot ka pasur një bisedë telefonike me Këshilltarin për Siguri Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, ambasadorin John Bolton. “Ne biseduam për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe për partneritetin e përhershëm në mes të Kosovës dhe SHBA-së”, ka njoftuar Thaçi, transmeton KosovaPress. Postimi i plotë i […]Continue Reading
Bashkëkryesuesi i Ekipit negociator, Shpend Ahmeti ka thënë se qëndrimi i BE-së dhe SHBA-së është unik, duan suspendim të taksës. Ahmeti në RTV Dukagjini ka thënë se Amerika ka kërkuar heqjen e taksës, ndërsa kryeministri Haradinaj ka qenë kundër largimit të kësaj takse. Ai ka thënë se deri më tani nga Amerika ka pasur kërkesa […]Continue Reading
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg sot nga Bukureshti porositi se shumë shpejtë nga të gjitha 29 vende anëtare do të nënshkruhet Protokoll inkuadrues për anëtarësimin e Maqedonisë në Aleancë. Ai sot në konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin rumun, Kllaus Johanis, shfaqi pritje se të gjitha 29 vendet do ta nënshkruajnë Protokollin, […]Continue Reading