Home 2019 February
Ambasada amerikane në Prishtinë ka njoftuar se zëvendësdrejtori i Lartë për Evropë i Këshillit të Sigurisë Kombëtare (NSC), John Erath dhe drejtori i NSC-së për Çështje Evropiane, Brad Berkley, erdhën në Prishtinë për të përforcuar porosinë e Presidentit Trump. “Mysafirët përsëritën mesazhin e tyre nga letra ndërinstitucionale e 11 shkurtit, se taksat në prodhimet e […]Continue Reading
Genc Pollo, tashmë ish-deputet i Partisë Demokratike, deklaroi se në muajin qershor nuk do të ketë vendimmarrje mbi çeljen e negociatave me Shqipërinë. “Parlamenti Europian gjithmonë ka qenë pro Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi… Gjithmonë i jep gaz pranimit. Edhe Komisioni Europian kërkon të ketë arritjet e veta. “Problemi” kanë qenë shtetet anëtare që kanë […]Continue Reading
Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka nisur nga Shkodra turin që do t’i paraprijë protestës së 16 marsit në Tiranë. Sipas tij rruga që kanë nisur nuk ka kthim dhe kjo bëhet për të sjellë në vend standardet evropiane.  Basha tha se ndërkombëtarët nuk duhet t’i kërkojnë atij, asgjë që nuk do të pranoni për […]Continue Reading
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot ka takuar përfaqësuesit e bizneseve nga Mitrovica, ku ka thënë se është dakord me pezulluar taksën sikur të dihej kontrata e bisedimeve dhe dialogut.  “Është bukur zor me marrë vendim për heqjen e taksës. Në këtë gjendje të cilën jemi sot është vështirë me marrë një vendim të tillë. […]Continue Reading
Kryetarja e LSI-se, Monika Kryemadhi ka reaguar pas deklartave të bëra nga raportuesi per Shqiperine në PE, Knut Fleckenstein. “Shqipëria është shtëpia e shqiptarëve. Ky është misioni ynë, asnjë hap pas”. Keshtu shkruan ne profilin e saj ne Facebook, Kryemadhi.   Nderkohe qe vetem pak me heret, Fleckenstein u shpreh hapur i cuditur dhe zhgenjuer prej […]Continue Reading