Albania

Basha: Rama duhet të japë dorëheqjen, duhet të jetë në burg

Pas takimit me ish-presidentin, Bujar Nishanin, i cili mban postin e kryetarit të Këshillit Kombëtar të PD-së, lideri i demokratëve Lulzim Basha është shprehur se tashmë nuk ka më kthim prapa pas verdiktit për djegien e mandateve.

Sipas kryedemokratit një qeveri tranzitore nënkupton çlirimin e shqiptarëve nga blerja e votës si dhe në rradhë të parë dërgimin e kryeministrit Rama e kryebashkiakut Vangjush Dako drejt procesit penal.

Rama duhet të japë dorëheqjen, duhet të jetë në burg. Të gjithë ata që kanë vjedhur duhet të jenë në burg. Vangjush Dako duhet të shkojë në burg, Damian Gjiknuri që është kapur duke vjedhur vota, duhet të shkojë në burg, Taulant Ball duhet të shkojë në burg, në burg i çon drejtësia, por duhet një qeveri që nuk e pengon drejtësinë. Hapi i parë është dorëheqja e Ramës”, tha Basha.

Në lidhje me djegien e mandateve, Basha është shprehur se akti është një lëvizje pro Evropiane, në kushtet kur e gjithë simbolika e krimit e korrupsionit është prej kohësh në krahun e qeverisë në pushtet, një përgjigje kjo dhe për kritikat e bëra nga pala ndërkombëtare për verdiktin e opozitës për të lënë mandatet e deputetëve.

Nuk ka lëvizje më pro Europës dhe integrimit në Europë sesa kjo që ka vendosur PD dhe opozita. Nuk ka kthim prapa, nuk është vetëm djegie mandatesh, nuk do ketë më parlament fasadë.  Ata mund të mblidhen mund të marrin vendime kundër shqiptarëve, shqiptarët do ti përgjigjen dhe ne do jemi në krah të tyre, që ditën e enjte”, tha ai.

Related Posts

Leave a Reply