Home 2019 April
Ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku, ka theksuar se  asnjëherë nuk ka parë aq shumë emocione dhe aq shumë solidarizim nga ana e përfaqësuesve amerikan.  “Kur foli Vasfija, në sallën e Kongresit Amerikan zotëroi heshtja. Dhe lotët. Kam përcjellur shumë seanca në Kongresin Amerikan. Anjëherë nuk kam parë aq shumë emocione dhe aq shumë […]Continue Reading
Në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve që është zhvilluar sonte, Tottenham Hotspur ka dëshpëruar, duke lejuar të mposhtet Ajaxi. Ndeshja ka përfunduar me rezultat 0-1. Golin e ka shënuar Donny van de Beek (15’). Në pjesën e parë Ajax kishte dominim të plotë të ndeshjes. Në pjesën e dytë, Ajax u përqendrua […]Continue Reading
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se dëshmitë e Vasfije Krasniqi-Goodman, Ilir Bytyqit dhe presidentes Jahjaga në Kongresin Amerikan, janë zëri më i besueshëm i Kosovës, për krimet monstruoze të Serbisë gjatë luftës në Kosovë. Postimi i Haradinajt në Facebook: Dëshmitë e Vasfije Krasniqi-Goodman, Ilir Bytyqit dhe Presidentes Jahjaga në Kongresin Amerikan Continue Reading
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka falënderuar Kongresin Amerikan dhe kongresistin, Eliot Engel, që hapen dyert e Kongresit, për dëshmitë e dhunës së shkaktuar nga forcat serbe në Kosovë. Kryeparlamentari Veseli ka vlerësuar se Kosova nuk do të harrojë kurrë krimet serbe dhe do të drejtësi ndërkombëtare për masakrat, dhunimet dhe gjenocidin serb […]Continue Reading
Ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga po dëshmon në Komitetin për Punë të Jashtme të Kongresit Amerikan, të udhëhequr nga Eliot Engel. Ajo është ftuar të dëshmojë krimet e serbëve ndaj shqiptarëve dhe për viktimat seksuale gjatë luftës. Jahjaga është përshkruar nga Engel, si një aktiviste që ka ndihmuar viktimat e luftës, e sidomos gratë që […]Continue Reading