Home Articles posted by albuklajme
Kryeministri Ramush Haradinaj përsëriti qëndrimin e tij kundër ndryshimit të kufijve, ndërsa e quan të palogjikshme ndarjen në vija etnike. Në konferencën për media, pas mbledhjes së Qeverisë, kryeministri Haradinaj iu përgjigj kërkesës publike të kryediplomatit serb, Ivica Daçiq, që serbët dhe shqiptarët të ndajnë kufijtë sipas etnisë. Haradinaj thotë se ka qëndrim të Continue Reading
Në vijim të vizitës së tij zyrtare në Gjermani, presidenti i Shqipwrisw, Ilir Meta mori pjesë në Konferencën Vjetore të Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme gjermane në Berlin, ku mbajti edhe një fjalë përshëndetëse si i Ftuar Nderi. Konferenca vjetore është një nga aktivitetet më të rëndësishme politike dhe ekonomike në Berlin, ku marrin […]Continue Reading
Pas takimit me ish-presidentin, Bujar Nishanin, i cili mban postin e kryetarit të Këshillit Kombëtar të PD-së, lideri i demokratëve Lulzim Basha është shprehur se tashmë nuk ka më kthim prapa pas verdiktit për djegien e mandateve. Sipas kryedemokratit një qeveri tranzitore nënkupton çlirimin e shqiptarëve nga blerja e votës si dhe në rradhë të […]Continue Reading
Një numër qytetarësh në Lezhë, të mbështetur nga Partia Demokratike kanë bllokuar rrugën që të çon në Pukë. Bllokimi i rrugës u bë për të mos e lejuar kryeministrin Rama të kalojë. Efektivët e forcave të policisë kanë ndërhyrë për të kërkuar normalizimin e situatës dhe hapjen e rrugës, por një kërkesë e cila nuk […]Continue Reading
16 shtete amerikane, te drejtuara nga Kalifornia janë bërë bashkë për të paditur administratën e presidentit Donald Trump mbi vendimin e tij për të shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në kufirin me Meksikën, çka i lejon përdorimin e fondeve të emergjencës për ngritjen e murit. Padia u paraqit në gjykatën për Qarkun e Veriut të Kalifornisë. […]Continue Reading