Home Archive by category Albania

Albania

Në vijim të vizitës së tij zyrtare në Gjermani, presidenti i Shqipwrisw, Ilir Meta mori pjesë në Konferencën Vjetore të Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme gjermane në Berlin, ku mbajti edhe një fjalë përshëndetëse si i Ftuar Nderi. Konferenca vjetore është një nga aktivitetet më të rëndësishme politike dhe ekonomike në Berlin, ku marrin […]Continue Reading
Pas takimit me ish-presidentin, Bujar Nishanin, i cili mban postin e kryetarit të Këshillit Kombëtar të PD-së, lideri i demokratëve Lulzim Basha është shprehur se tashmë nuk ka më kthim prapa pas verdiktit për djegien e mandateve. Sipas kryedemokratit një qeveri tranzitore nënkupton çlirimin e shqiptarëve nga blerja e votës si dhe në rradhë të […]Continue Reading
Një numër qytetarësh në Lezhë, të mbështetur nga Partia Demokratike kanë bllokuar rrugën që të çon në Pukë. Bllokimi i rrugës u bë për të mos e lejuar kryeministrin Rama të kalojë. Efektivët e forcave të policisë kanë ndërhyrë për të kërkuar normalizimin e situatës dhe hapjen e rrugës, por një kërkesë e cila nuk […]Continue Reading
Popullsia e Shqipërisë në 1 janar 2019, rezulton 2.862.427 banorë duke pësuar një rënie me 0,3 %, krahasuar me 1 ianar 2018, njofton Instituti i Statistikave (INSTAT). “Gjatë vitit 2018, shtesa natyrore e popullsisë është 7.130 banorë (Lindje-Vdekje), duke pësuar një rënie prej 17,4 %, krahasuar me një vit më parë. Migracioni neto (Imigrantë-Emigrantë) është […]Continue Reading
Teksa në selinë e demokratëve po zhvillohet mbledhja e grupit parlamentar të kësaj partie, mësohet se deri në këto moment të gjithë deputetët kanë pranuar vendimin e Lulzim Bashës për të djegur mandatet. Pro këtij vendimi është edhe ish-kreu i kësaj force politike, Sali Berisha. “Vendim qe nuk është marrë në Shqipëri ndonjëherë. Vendim në […]Continue Reading
Aplikacioni që ka vetëm dhjetë ditë që po përdoret është ”Movies Diary” apo “Ditari i Filmave”. Endrit Rushiti, është ai që krijuar këtë aplikacion, një i ri nga Kumanova, që vazhdon studimet e larta në Universitetin “Nënë Tereza” të Shkupit, në degën e informatikës. Endriti ka krijuar aplikacionin që zbavit njerëzit, në veçanti të rinjtë […]Continue Reading