Home Archive by category Kosova

Kosova

Kryeministri Ramush Haradinaj përsëriti qëndrimin e tij kundër ndryshimit të kufijve, ndërsa e quan të palogjikshme ndarjen në vija etnike. Në konferencën për media, pas mbledhjes së Qeverisë, kryeministri Haradinaj iu përgjigj kërkesës publike të kryediplomatit serb, Ivica Daçiq, që serbët dhe shqiptarët të ndajnë kufijtë sipas etnisë. Haradinaj thotë se ka qëndrim të Continue Reading
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është nderuar me çmimin “Udhëheqësi më i mirë i Evropës Juglindore për mbështetjen e zhvillimit ekonomik nëpërmjet digjitalizimit”. Ky çmim iu nda nga Forumi Botëror i Investitorëve “World Business Angels Investment Forum” (WBAF), që punimet po i mban në Stamboll të Turqisë. Në garë për këtë çmim ishin […]Continue Reading
Analisti i njohur dhe ish-diplomati amerikan, Daniel Serwer e ka vlerësuar me tone pozitive platformën për dialog të përgatitur nga Delegacioni Shtetëror për bisedime. Ky reagim i analistit të njohur vjen vetëm disa ditë pasi bashkëkryesuesit e këtij delegacioni, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, e kanë dorëzuar këtë dokument të rëndësishëm në Kuvendin e Kosovës. […]Continue Reading
Kreu i Qeverisë, Ramush Haradinaj, ka shtruar mëngjes për delegacionin e senatorëve dhe kongresistëve amerikanë, të cilët që disa ditë po qëndrojnë për vizitë në Kosovë. “Një mëngjes i shtruar sot për miqtë e mi të çmuar, delegacionin e senatorëve dhe kongresistëve amerikanë, me praninë edhe të shumë personaliteteve nga Shqiperia, Bullgaria, Maqedonia e Veriut […]Continue Reading
Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, tha se Shqipëria do të nxisë në çdo mënyrë arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë. Ai në një intervistë për EO, ai tha se duhet të zbutet klima ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ndërsa partive politike në vend, ambasadori shqiptar i kërkon që të kenë një konsensus në […]Continue Reading