Home Archive by category Maqedonia

Maqedonia

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati i ka dhënë mbështetje kandidatit shqiptar për president të Maqedonisë së Veriut, Blerim Reka. “Shqiptarët dhe gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut duhet ta votojnë Blerim Rekën për president”, thuhet në thirrjen e Muratit. Postimi i Murtait në Facebook: Shqiptarët dhe gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut duhet […]Continue Reading
Bashkimi Demokratik për Integrim, fushatën përmbyllëse për zgjedhjet presidenciale e ka mbajtur në Tetovë, ku kryetari  Ali Ahmeti ju bëri thirrje qytetarëve të Komunës së Tetovës që së bashku më 21 prill të votojnë për konsensualitetin që është një ndër shtyllat e Marrëveshjes paqësore të Ohrit dhe se vota për presidentin konsensual është një hap […]Continue Reading
Lideri i BDI-së Ali Ahmeti deklaroi në emisionin ClickPlus se edhe për të është e pranueshme, pas deklaratës së njëjtë që bëri Kryeministri Zaev në emisionin “Rruga drejt” në Alsat,  që Presidenti i vendit të zgjidhjet nga Kuvend, nëse nuk sigurohet cenuesi i nevojshëm në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. “Këtë tezë ne e kemi ngritur […]Continue Reading
Kryeministri Zoran Zaev tha se nëse dështojnë zgjedhjet presindeciale do të inciohen ndryshime kushtetuese me qëllim që presidenti të zgjidhjet në kuvend ose të hiqet censusi. I ftuar në emisionin “Rruga Drejt” që do të transmetohet sonte në orën 20:40 në Alsat, Zaev megjithatë u shpreh i bindur se zgjedhjet do të jenë të suksesshme. […]Continue Reading
“Ballkani është në Evropë kur sheh hartën e Evropës”, kështu u shpreh Federica Mogherini në seancën plenare të Komisionit të Punëve të Jashtme në Parlamentin Evropian. “Për këtë arsye, në vend të fjalës zgjerim, mua më pëlqen të përdor fjalën ribashkim të Ballkanit në Evropë”, theksoi Mogherini, duke shtuar se pret që të çelen negociatat […]Continue Reading