Home Archive by category Maqedonia (Page 2)

Maqedonia

Kryeparlamentari Talat Xhaferi realizoi takimin e parë me Presidentin Stevo Pendarovski pas marrjes së funksionit dhe vendosjes në vilën presidenciale. Në komunikatën e përbashkët thuhet se në takim “…së bashku konstatuan se me rëndësi kyçe është që të gjithë institucionet relevante në shtet, përfshirë edhe të gjithë aktorët që janë pjesë e jetës qytetare në […]Continue Reading
Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot ka takuar kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti. Dy bashkëbiseduesit ka këmbyer mendime rreth zhvillimeve të fundit politike në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Presidenti i vendit ka theksuar nevojën që në periudhën që vijon të gjithë aktorët politik të kenë qasje konstruktive […]Continue Reading
Deputetët po presin që të kthehet kryeparlamentari, Talat Xhaferi, nga udhëtimi zyrtar, që pastaj të thirret Komisioni – për çështje të imunitetit për të debatuar rreth mandatit të azilantit dhe të dënuarit ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili ende figuron deputet në Kuvend. Gruevski megjithatë ka gjashtë muaj në arrati, me çka plotësohen të gjitha kushtet […]Continue Reading