Home Archive by category UK

UK

Arsenali dhe Chelsea në gjysmëfinale të Ligës së Evropës Arsenali është kualifikuar në gjysmëfinale të Ligës së Evropës, pasi edhe sonte e ka mposhtur Napolin. Arsenali ka shënuar fitore me rezultat 1-0 dhe rezultat të përgjithshëm 3-0, pasi takimin e parë e ka fituar 2-0. Chelsea e ka mposhtur Slavia Prague, me rezultat 4-3 dhe […]Continue Reading
Arsenali ka rrëmbyer tri pikë në udhëtim te Watfordi, duke triumfuar 1-0. “Topçinjtë” morën tri pikë falë një gabimi të portierit, Ben Foster, që nuk e largoi topin siç duhet me kohë në minutën e 10-të dhe këtë gabim, e shfrytëzoi sulmuesi, Pierre-Emerick Aubameyang, që shënoi për 1-0, që doli të jetë rezultati përfundimtar i […]Continue Reading
Në Akademinë Mbretërore Ushtarake Britanike në Sandhurst, ka diplomuar togeri i FSK-së, Gëzim Avdiu. Në ceremoni ishin te pranishëm Gjeneral Brigade Irfete Spahiu, nga FSK, e ngarkura me punë në Ambasadën e Kosovës në Londër, Heroina Telaku dhe atasheu ushtarak, nënkolonel Beton Retkoceri. Me mbështetjen e Qeverisë britanike në akademitë ushtarake të këtij vendi kanë […]Continue Reading
Ministri britanik i financave, Philip Hammond, tha se ka shumë gjasa që ideja e referendumit të dytë për Brexitin të paraqitet para deputetëve të parlamentit të Britanisë së Madhe, ndonëse qeveria vazhdimisht e ka kundërshtuar një mundësi të tillë. Ministri tha se shpreson që kuvendi ta zgjidhë bllokadën e Brexitit përmes votimit të një marrëveshjeje […]Continue Reading
Kryeministrja, Theresa May i bën thirrje Dhomës së Komuneve që të përdorë zgjatjen e Brexit të dhënë dje në mbrëmje nga BE-ja për të reflektuar gjatë pushimeve të Pashkëve dhe të gjejë rrugën për të miratuar në kohë të shkurtër një marrëveshje për ndarjen nga blloku evropian. Kryeministrja konservatore konfirmon angazhimin për të dialoguar me […]Continue Reading
Themeluesi i Wikileaks, Julian Assange, u shpall fajtor në gjykatën e Westminster për shkelje të kushteve për kaucion. Dënimi maksimal që ai mund të marrë nga kjo gjykatë është 12 muaj, transmeton Reuters. Gjyqtari tha se Assange do të dërgohet para gjykatës më 12 qershor, kur kërkesa e SHBA për ekstradimin e tij do të […]Continue Reading
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, lidhur me shtyrjen e Brexit-it deri më 31 tetor tha se “Deri atëherë ka 3 opsione, largimi i Britanisë me marrëveshje, anulimi i Brexit-it nga Britania dhe largimi i saj pa marrëveshje”. Pas Samitit të Liderëve të Bashkimit Evropian (BE) që u mbajt për Brexit-it në Bruksel, Macron u tha […]Continue Reading