Home Archive by category Uncategorized

Uncategorized

Ekipi negociator i përfaqësuar nga Fatmir Limaj e Shpend Ahmeti, sot kanë zhvilluar një takim prej të cilit kanë nxjerrë platformën përfundimtare për dialogun e Brukselit. I menjëhershëm ka qenë reagimi i shefit të grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, i cili ka thënë se platforma e vetme e dialogut është Kushtetuta e Republikës së […]Continue Reading
Një shqiptar nga Maqedonia ka humbur jetën në Vöcklabruck të Austrisë si pasoje e një sherri në një lokal. Viktima është 29-vjeçari Besar N. nga Maqedonia. Ngjarja ka ndodhur në shisha barin “Veelax” në Regau dhe shqiptari është qëlluar me thikë nga disa persona ende të paidentifikuar, shkruan Alsat. Përmes një të afërmi, mediat austriake […]Continue Reading
Kryeministri grek, Aleksis Cipras dhe homologu i tij maqedonas, Zoran Zaev janë përzgjedhur për marrjen e çmimit prestigjioz ”Ewald von Kleist”, si mirënjohje për përpjekjet e tyre për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes dy vendeve dhe për nënshkrimin e Marrëveshjes së Prespës, që ndryshoi emrin e Maqedonisë në Maqedonia e Veriut. ”Çmimi do të jepet në Continue Reading
Krerët e shtetit, presidenti Hashim Thaçi, kryeparlamentari Kadri Veseli, kryeministri Ramush Haradinaj dhe zv. kryeministri Fatmir Limaj kanë përfunduar takimin me ambasadorin amerikan, Philip Kosnett. Deri tash asnjë nga liderët nuk është deklaruar për këtë takim. Takimi vjen pas shtimit të presionit ndaj kryeministrit Haradinaj për heqjen e taksës, pas Continue Reading