Sports

Futbollisti i Fenerbahçes: Muriqi është më i miri në Turqi

Bashkëlojtari i Vedat Muriqit në Fenerbahce, Mevlüt Erdinç, e ka lavdëruar sulmuesin kosovar duke thënë se është ndër lojtarët më të mirë që ka parë ndonjëherë, përkundër që ka luajtur edhe në Gjermani dhe në Francë.

Që prej transferimit të tij nga Rizespori në Fenerbahce, në korrik të vitit të kaluar, sulmuesi kosovar Vedat Muriqi ka qenë në qendër të vëmendjes në Turqi, falë formës mbresëlënëse të tij.

Në 19 ndeshjet e zhvilluara këtë sezon (17 në Superligën turke dhe dy në kupën e Turqisë), Muriqi ka kontribuar për Fenerbahcen me 12 gola dhe pesë asiste.

Këto paraqitje të Muriqit s’kanë lënë pa rënë në sy të disa prej klubeve të mëdha evropiane, siç është Tottenhamit. Ndërkohë, Muriqi ka marrë lëvdata edhe nga bashkëlojtarët e tij, siç është Erdinç.

“Unë kam luajtur në Gjermani dhe Francë. Vedati është njëri ndër sulmuesit më të mirë që kam parë ndonjëherë. Ai ka vlerë të jashtëzakonshme. Shpresoj se nuk do ta kapë syri i keq. Është sulmuesi më i mirë në Turqi”, ka thënë Erdinç.

Related Posts