Bota Kosova

Vuçiq: Për Merkelin më shumë rëndësi ka takimi me Kurtin, sesa me mua

Në një bisedim me gazetarë, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka folur rreth takimit që së shpejti do të ketë me kancelaren Merkel, taksën dhe çfarë pret nga Qeveria e Albin Kurtit.

Ai ka thënë se çfarëdo bisedimesh, për Serbinë do të jenë më të komplikuara, meqë bashkësia ndërkombëtare kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Vuçiq tha se lidhur me këtë, duhet gjetur kompromis për normalizimin e raporteve. Ai megjithatë, shtoi se në takimin me Merkelin nuk do të flitet për kurrfarë planesh të reja rreth Kosovës.

Ai shtoi se biseda e Merkelit me Kurtin do të jetë më e rëndësishme sesa me këdo tjetër, meqë i duhet të dijë se çfarë planesh ka ai.

Vuciqi këtu përmendi padinë e paralajmëruar të kryeministrit Albin Kurti për gjenocid ndaj Serbisë dhe shpenzimet për armatim. Për reciprocitetin e paralajmëruar nga Kurti, Vuçiqi tha se për këtë duhet pyetur kryeministrin e Kosovës.

Related Posts