Home Articles posted by albuklajme
Kosova

Haradinaj: Nuk planifikoj PAN 2

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka deklaruar se kanë qenë çdoherë të hapur për dialog me Serbinë, por nuk shkojnë në një dialog që e qet shtetin e Kosovës në pikën zero. Në një intervistë për RTK, i pyetur për kërkesën e vazhdueshme të bashkësisë ndërkombëtare dhe veçmas SHBA-së,  për heqjen e taksës për të […]Continue Reading
UK

Zbulohet kura që lufotn të gjitha llojet e kancerit

Një pjesë e sapozbuluar e sistemit tonë imunitar mund të shërbejë për të kuruar të gjithë llojet e kancerit, thonë shkencëtarët. Skuadra e Universitetit të Kardifit ka gjetur një mënyrë për të vrarë kancerin e prostatës, gjirit, mushkërisë etj, nëpërmjet testeve laboratorike. Zbulimet, të publikuara në Imunologjinë Natyrore, nuk janë testuar në pacientë, por sipas […]Continue Reading
Kosova

REL: BE-ja mësoi nga mediat për linjën Prishtinë-Beograd

“Edhe një tjetër fitore”, ka komentuar presidenti amerikan, Donald Trump, marrëveshjen për fluturime direkte mes Prishtinës e Beogradit, në arritjen e së cilës kanë qenë të përfshirë direkt zyrtarë amerikanë. Bashkimi Evropian (BE), i cili ndërmjetëson dialogun mes Kosovës e Serbisë për normalizim të marrëdhënieve, nuk ka qenë i përfshirë në këtë proces, ka mësuar […]Continue Reading
UK

Lordët ndryshojnë Brexit-in e Boris Johnson

Dhoma e Lordëve i shkaktoi kryeministrit, Boris Johnson, dy humbje të mëtejshme sot në procesin e miratimit të marrëveshjes së tij të Brexit-it, në lidhje me bashkimin familjar të fëmijëve refugjatë dhe me konsultimin e Skocisë dhe Uellsit. Në total, kreu i qeverisë konservatore ka hasur pesë pengesa, që kur Dhoma e Lartë e Parlamentit […]Continue Reading
UK

Avokatët e princit Harry dhe Meghanit paralajmërojnë mediat

Avokatët e princit Harry dhe bashkëshortes së tij, Meghan, dukeshës së Suseksit, paralajmëruan sot mediat britanike kundër ngacmimit të çiftit, pas transferimit të tyre në Kanada, për t’u larguar nga detyrat mbretërore. Harry u fotografua duke dalë nga avioni, ndërsa mbërriti sot në mëngjes në aeroportin e Vankuverit, për t’u bashkuar me bashkëshorten e tij, […]Continue Reading