Home Articles posted by albuklajme (Page 2)
Albania

Ismail Qemali për gazetën austriake: Serbia nuk ka të drejtë të përparojë drejt Adriatikut dhe të copëtojë Shqipërinë!

“La Libre Parole” ka botuar, të mërkurën e 13 nëntorit 1912, në ballinë, shkrimin e gazetës austriake “Neue Freie Presse” në lidhje me reagimin e Ismail Qemalit ndaj ndërhyrjes serbe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun Continue Reading
Kosova

Iowa vazhdon përkrahjen ndaj Kosovës

Partneriteti ndërmjet Kosovës dhe Iowas do të vazhdojë të fuqizohet, përmes bashkëpunimit më të afërt ndërmjet autoriteteve lokale të të dyja shteteve, por edhe duke u zgjeruar me bashkëpunimin ekonomik. Kjo u tha gjatë një takimi të Zëvendësguvernatorit të shtetit amerikan të Iowas me një delegacion të kryetarëve të komunave të Republikës së Kosovës, të […]Continue Reading
Maqedonia

16 vite nga vdekja e Boris Trajkovskit

Sot bëhen 16 vite nga vdekja e ish-presidentit të Maqedonisë Boris Trajkovski, i cili e humbi jetën në fatkeqësi ajrore në Rotimlje, në afërsi të Mostarit. Në fatkeqësinë ajrore që ndodhi më 26 shkurt të vitit 2004 humbi jetën presidenti Trajkovski dhe delegacioni tetë-anëtarësh i Maqedonisë, i cili kishte udhëtuar në konferencë ndërkombëtare në Mostar, […]Continue Reading
Maqedonia

Mickoski: Kjo është protesta që do ta fundos LSDM-në dhe Zaevin

VMRO-ja opozitare po proteston për drejtësi para Gjykatës Supreme. Protesta nisi para Prokurorisë për të vazhduar më pas drejt Gjykatës Supreme. Në skenën e vendosur për marshin për drejtësi interpretohen kryesisht këngë popullore maqedonase, ndërsa marshi drejtohet nga kreu i VMRO-së Hristijan Mickoski dhe zyrtarët e tjerë partiak. Në protestë u lëshuan edhe “bombat” Continue Reading
Kosova

Çakordim në politikën e jashtme

Presidenti i vendit nuk i ka kthyer përgjigje kërkesës së kryeministrit për koordinim në politikën e jashtme, tri javë pasi Albin Kurti i ishte drejtuar me shkresë. Qeveria, por as Presidenca nuk janë deklaruar përkitazi me bashkëpunimin dhe temat për të cilat synojnë t’i koordinojnë veprimet. Në letrën e tij, Kurti i pati shkruar Thaçit […]Continue Reading
Sports UK

Lampard i dëshpëruar me paraqitjen

Trajneri i Chelseat, Frank Lampard, ka pranuar se Bayerni ka dominuar plotësisht në ndeshjen e së martës mbrëma në Londër. Bayerni fitoi 3:0 ndaj Chelseat në ndeshjen e parë të fazës nokaut të Ligës së Kampionëve. “Paraqitja ishte e dobtë dhe duhet të pranojmë këtë. Na kanë dominuar në çdo aspekt. Niveli i Bayernit si […]Continue Reading
Kosova

Paralajmërohet kontestimi në Gjykatë i vendimit për anulim të provimit të noterisë

Një grup i kandidatëve për noterë kanë paralajmëruar që do t’i drejtohen Gjykatës për të kontestuar vendimin e Ministrisë së Drejtësisë (MD) për anulim të provimit të noterisë. Këtë paralajmërim ata e kanë dhënë pas publikimit të vendimit nga ana e MD-së, me të cilin edhe zyrtarisht është anuluar provimi i noterisë, i shpallur më […]Continue Reading
UK

Barnier: Asnjë marrëveshje me çfarëdolloj kushti me Londrën

Kryenegociatori i BE-së, Michel Barnier, paralajmëroi sot se BE nuk do të realizojë një marrëveshje pas Brexit me çfarëdolloj kushti me Britaninë e Madhe, e planifikuar për në fund të këtij viti. “Bisedimet për marrëdhëniet e ardhshme tregtare mes BE-së dhe Londrës do të jenë të vështira, mbase edhe shumë të vështira”, paralajmëroi Michel Barnier […]Continue Reading