Home Archive by category Albania

Albania

Albania

Meta: Opozita gaboi me dorëzimin e mandateve dhe mos pjesëmarrjen në zgjedhje

“Opozita ka bërë veprime të mëparshme të gabuara, siç është dorëzimi i mandateve, apo mospjesëmarrja në zgjedhje vendore. Rruga që opozita ndoqi nuk ishte një rrugë që i shërbeu vendit”, tha sot Presidenti shqiptar, Ilir Meta në një intervistë televizive. Duke folur për 100 vjetorin e Kongresit të Lushnjës, Meta tha se “21 janari është […]Continue Reading
Albania

Zëri Amerikës numëron shkeljet e autoriteteve shqiptare me dëbimin e ‘gylenistit’

Urdhëri i dëbimit i nxjerrë nga autoritetet shqiptare ndaj shtetasit turk Harun Çelik, ngre dyshime të forta se atij ju mohua hapur e drejta e ankimimit siç parashikon legjislacioni shqiptar. Dokumenti, një kopje të të cilit është siguruar nga Zëri i Amerikës, është firmosur nga Enkeleda Toska, Drejtore për Kufirin dhe Emigracionin në Tiranë në […]Continue Reading
Albania Kosova

Berisha e kujton Rugovën

Ish-Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka përkujtuar Presidentin Ibrahim Rugova në 14 vjetorin e vdekjes. Berisha përmes Facebook-ut ka shkruar se Ibrahim Rugova ishte arkitekt i Pavarësisë së Kosovës. “Presidenti Rugova do të mbetet dhe nderohet përjetë në historinë tonë kombëtare si burri i shtetit që me trimëri të jashtëzakonshme, mençuri dhe vizion të pashoq […]Continue Reading
Albania

Kongresi i Lushnjës, Meta: Vendimet e këtij Kuvendi janë mesazhe për reflektim

Me rastin e 100-vjetorit të Kongresit të Lushnjës, presidenti Ilir Meta ka bërë një reagim në Facebook. “100 vjet më vonë, vendimet e këtij Kuvendi Kombëtar janë mesazhe për reflektim, për të ecur në rrugën që hapi ky Kongres, për të mbrojtur Kushtetutën dhe pluralizmin, integritetin e institucioneve shtetërore e në mënyrë të veçantë për […]Continue Reading
Albania

Braçe: 100 vite nga rishpallja e pavarësisë së Shqipërisë në Lushnjë

v.kryeministri Erjon Braçe e konsideroi 100-vjetorin e parlamentarizmit që nisi në Lushnjë si një rishpallje të pavarësisë. “100 vite nga rishpallja e pavarësisë së Shqipërisë në Lushnjë! Këta janë burrat e kongresit, nismëtarët e garantuesit e një akti ndër i dyti më i rëndësishëm në historinë e Shqipërisë! Në Lushnjë, aty ku lind një diell”, […]Continue Reading
Albania

Ish-kongresmeni amerikan DioGuardi letër Presidentit grek: Griseni dekretin e luftës me Shqipërinë

Teksa presidenti grek Prokopis Pavlopulos është në fund të mandatit të tij, ish-kongresmeni i njohur amerikan Joseph DioGuardi, njëherësh themelues i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane I ka dërguar atij një letër ku I kërkon heqjen e ligjit të luftës me Shqipërinë. Në letrën për të cilën ka vënë në dijeni edhe presidentin shqiptar, Ilir Meta, kryeministrin Rama, Continue Reading
Albania

Kandidati për president të SHBA-ve debatonte me ambasadorin Pitarka, që s’i jepte vizë për Shqipëri

Publikohen disa dokumente të nxjerra nga arkivat sekrete të Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë (tashmë të deklasifikuara), të cilat bëjnë fjalë mbi një korespodencë të misionit diplomatik shqiptar në OKB dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë, lidhur me një kërkesë të bërë nga kongresmeni amerikan, Joseph Kennedy, djali i madh i […]Continue Reading