Home Archive by category Albania (Page 2)

Albania

Albania Maqedonia

Diskutohet metodologjia për fillimin e negociatave me Shkupin dhe Tiranën

Ministrat e Punëve të Jashtme të BE-së sot në Bruksel do të diskutojnë për metodologjinë e bisedimeve hyrëse të propozuar nga Komisioni Evropian (KE), por nuk do të miratojnë konkluzione derisa nuk publikohen raportet për zhvillimin reformues të Shkupit dhe Tiranës, njofton Portalb. Në rend dite të Këshillit për Punë të Përgjithshme të BE-së sot janë […]Continue Reading
Albania Maqedonia

Maqedonasit në Shqipëri po deklarohen bullgarë për një pasaportë

Në komunën e Pustecit dhe zonat kufitare të Shqipërisë me Maqedoninë e Veriut është rritur interesi i popullatës lokale për shtetësinë dhe pasaportën bullgare. Në këtë zonë jeton komuniteti i deklaruar si maqedonas, por edhe bullgar, informon INA. Deputeti në Kuvendin e Shqipërisë, Vasil Sterjovski nga Aleanca Maqedonase për Integrime Evropiane ka thënë se është […]Continue Reading
Albania Kosova

Quni e Minxhozi shprehen të gatshëm në thellimin e bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni ka pritur në takim ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Siç njofton kumtesa, Minxhozi shprehu konsideratën e lartë për nivelin e deritashëm të bashkëpunimit bilateral duke shprehur gatishmërinë e plotë dhe ofruar të gjitha kapacitetet shtetërore të Shqipërisë. Si vend anëtar i NATO-s, ai ofroi mbështetjen e pa rezervë […]Continue Reading
Albania

Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës do të zhvillohet në shtator

Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës do të zhvillohet në muajin shtator 2020, në Kalanë e Gjirokastrës. Lajmi bëhet i ditur nga ministrja e Kulturës Elva Margariti e cila njofton se Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës, manifestimi më i rëndësishëm i trashëgimisë sonë shpirtërore, do të zhvillohet në muajin shtator 2020, në Kalanë e Gjirokastrës. “Pas […]Continue Reading
Albania Kosova

Cakaj-Konjufca: Nuk do të kursejmë asnjë përpjekje për projektin e Luginës së Bashkuar

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj dhe homologu nga Kosova, Glauk Konjufca dolën sot me një deklaratë të përbashkët në mbështetje të koalicionit të partive politike shqiptare në Luginën e Preshevës. “Në cilësinë e drejtuesve të politikës së jashtme të Republikës së Kosovës dhe Shqipërisë nënvizojmë edhe njëherë rëndësinë e […]Continue Reading