Home Archive by category Bota

Bota

Bota

Mobilizim masiv kundër reformës së pensioneve

Më shumë se 500-mijë persona manifestuan sot në mbarë Francën, në kuadër të një greve masive kundër reformës së pensioneve, një premtim i presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kjo lëvizje është kërkuar të shtrihet edhe në sektorin e transporteve.  Greva ka qenë masive duke u shtrirë në të gjithë sektorët: të transportit, arsimit, policisë, kulturës […]Continue Reading
Bota UK

Operacioni supersekret, si i mori Polonia nga Britania shufrat e arit me vlerë prej 5 miliardë dollarësh

olonia ka riatdhesuar një sasi të madhe ari me vlerë prej 5 miliardë dollarësh në Varshavë, në një operacion që është mbajtur shumë sekret. Sasia e madhe e arit është transportuar nga helikopterë, avionë dhe kamionë të teknologjisë së lartë. Mediat e huaja bëjnë me dije se forca të shumta policie kanë marrë pjesë në […]Continue Reading
Bota UK

Stoltenberg: Rritja e Kinës, ndërlikime sigurie për të gjithë aleatët

Për herë të parë në historinë e NATO-s, aleanca i referohet sfidave të paraqitura nga Kina në një deklaratë të përbashkët të liderëve, sipas projektdraftit. “Ne e pranojmë që ndikimi në rritje i Kinës dhe politikat ndërkombëtare paraqesin edhe mundësi dhe sfida, që duhet t’i adresojmë së bashku si aleancë”, thuhet në deklaratën e 29 […]Continue Reading
Bota

Stoltenberg: NATO do t’i përgjigjet një sulmi kundër Polonisë dhe vendeve balltike

NATO nuk e konsideron Rusinë si armike, por do të kundërpërgjigjet nëse kjo e fundit sulmon Poloninë dhe vendet balltike, theksoi sot sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një intervistë për të përditshmen polake, “Rzeczypospolita”. “Nëpërmjet një pranie të madhe të forcave të NATO-s në Poloni dhe në vendet balltike ne i dërgojmë […]Continue Reading