Home Archive by category Bota

Bota

Bota

Kush ishte Aida, vajza që u dogj nga serbët, në bibliotekë me 3 milionë libra?

Forcat e armatosura serbe nuk kanë kursyer asgjë, gjatë gjenocidit të tyre edhe në Bosnje. Ata dogjën edhe një vajzë të pasionuar pas librave bashkë me bibliotekën me 3 milionë libra brenda. Aida Buturović, ishte studente e Letërisë në Universitetin e Sarajevës dhe punonte në Bibliotekën Kombëtare të këtij qyteti , “Vijećnica”. Ishte nga studentët […]Continue Reading
Bota

Tërmet me magnitudë 6.5 shkallë në SHBA

Një tërmet me magnitudë 6.5 të shkallës rihter ka rënë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Tërmeti i regjistruar rreth orës 6 pasdite sipas orës lokale kishte epiqendrën 44 milje nga perëndimi i Challis në Idaho. Sipas mediave amerikane lëkundjet ishin të forta por nuk raportohet për lëndime në njerëz apo dëme të konsiderueshme. Pak […]Continue Reading
Bota UK

Daily Mail: Kina tentoi ta fshihte koronavirusin dhe po vazhdon të mos e tregojë të vërtetën

Tabloidi britanik “Daily Mail” ka akuzuar Kinën për fshehje faktesh dhe shifrash në lidhje me koronavirusin. Kina ka gënjyer dhe mbuluar informacionet kryesore gjatë pothuajse çdo faze të përgjigjes ndaj koronavirus – nga shpërthimi fillestar deri tek numri i rasteve dhe vdekjeve, dhe ende nuk po tregon të vërtetën, kanë vërejtur vëzhguesit, ekspertët dhe Continue Reading
Bota

Ushtria amerikane gati të ndërtojë mbi 340 spitale, SHBA-ja epiqendra e Covid-19

Zyrtarë amerikanë synojnë të ndërtojnë qindra spitale të përkohshëm në të gjithë vendin për të përballuar mijëra raste të reja të koronavirusit që diagnostikohen çdo ditë, ndërkohë që të hënën vendi përjetoi ditën me më shumë viktima deri tani, gjithsej 575 të vdekur në të gjithë vendin. Korpusi i Xhenierëve të Ushtrisë amerikane, i cili […]Continue Reading