Home Archive by category Bota (Page 2)

Bota

Bota

Tërmet i fortë në Turqi

Në Turqi, përsëri është ndjerë dridhje e tokës, e cila ka shkaktuar panik tek banorët. Pas tërmetit të djeshëm prej 5.7 shkallësh i cili la të vdekur nëntë persona dhe mbi 100 të plagosur sot është regjistruar tërmet i ri. – njofton neës33.tv Epiqendra e tërmetit ishte në afërsi të qytetit të Izmirit, me një […]Continue Reading
Bota

125-vjetori i shfaqjes së filmit

Më 1895, vëllezërit Lumiere organizuan një nga shfaqjet e para publike të filmit. Shikuesit thjesht nuk mund ta besonin magjinë që lëvizte para syve të tyre. Sot fakti, trillimi dhe debati, vazhdojnë të sillen rreth kinemasë. Pyetja se kush e shpiku filmin është diçka e diskutueshme ndër epoka. A ishin vërtetë vëllezërit francezë Auguste dhe […]Continue Reading
Bota

Sa kohë nevojitet për gjetjen e vaksinës së koronavirusit?

Kina publikoi vijimësinë gjenetike të koronavirusit gjatë fillimit të janarit, por Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), njoftoi se gjetja e vaksinës kërkon të paktën 18 muaj. Aktualisht nuk ka asnjë kurë për virusin, që shkakton sëmundjen vdekjeprurëse Covid-19, megjithëse mijëra persona janë shëruar. Viktimat janë kryesisht të moshuar apo me probleme shëndetësore si Continue Reading