Home Archive by category Kosova

Kosova

Kosova

Haradinaj: Nuk planifikoj PAN 2

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj ka deklaruar se kanë qenë çdoherë të hapur për dialog me Serbinë, por nuk shkojnë në një dialog që e qet shtetin e Kosovës në pikën zero. Në një intervistë për RTK, i pyetur për kërkesën e vazhdueshme të bashkësisë ndërkombëtare dhe veçmas SHBA-së,  për heqjen e taksës për të […]Continue Reading
Kosova

REL: BE-ja mësoi nga mediat për linjën Prishtinë-Beograd

“Edhe një tjetër fitore”, ka komentuar presidenti amerikan, Donald Trump, marrëveshjen për fluturime direkte mes Prishtinës e Beogradit, në arritjen e së cilës kanë qenë të përfshirë direkt zyrtarë amerikanë. Bashkimi Evropian (BE), i cili ndërmjetëson dialogun mes Kosovës e Serbisë për normalizim të marrëdhënieve, nuk ka qenë i përfshirë në këtë proces, ka mësuar […]Continue Reading
Albania Kosova

Berisha e kujton Rugovën

Ish-Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka përkujtuar Presidentin Ibrahim Rugova në 14 vjetorin e vdekjes. Berisha përmes Facebook-ut ka shkruar se Ibrahim Rugova ishte arkitekt i Pavarësisë së Kosovës. “Presidenti Rugova do të mbetet dhe nderohet përjetë në historinë tonë kombëtare si burri i shtetit që me trimëri të jashtëzakonshme, mençuri dhe vizion të pashoq […]Continue Reading
Kosova

Mustafa: Rugova ishte artikuluesi më i mirë për liri e pavarësi të Kosovës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa në 14-vjetorin e vdekjes së ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka thënë se ai ka qenë përfaqësuesi dhe artikuluesi më i mirë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Në akademinë përkujtimore që LDK mbajti sot për të nderuar veprën e Rugovës, Mustafa theksoi rëndësinë e tij në shtet-formimin e […]Continue Reading
Kosova

Kosnett: Marrëveshja për fluturimet Beograd-Prishtinë, fillim për të ardhmen e shqiptarëve e të serbëve

Për marrëveshjen e arritur për kthimin e linjës së fluturimeve mes Kosovës e Serbisë, sot ka folur edhe ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett. Përmes një postimi në Twitter, Kosnett ka thënë se Trumpi dhe ekipi i tij kanë punuar shumë për këtë marrëveshje. President Trump & his team worked hard to reach this agreement, […]Continue Reading
Kosova

Thaçi takohet me Plenkoviqin: Kosova pret që BE të merret vendimi për liberalizim

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi i cili po qëndron në Davos të Zvicrës, është takuar me kryeministrin kroat, Andrej Plekoviq. “Në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror në Davos takova Kryeministrin e Kroacisë, Andrej Plenkoviq. Ne diskutuam për marrëdhëniet e shkëlqyera bilaterale dhe partneritetin strategjik në mes të Kosovës dhe Kroacisë. Kosova pret që gjatë Presidencës Continue Reading
Kosova

Këshilli amerikan i Sigurisë Kombëtare: Historike marrëveshja e linjës ajrore Prishtinë-Beograd

Marrëveshja e arritur për kthimin e linjës ajrore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka bërë që edhe Këshilli Kombëtar për Siguri i SHBA-ve të reagojë përmes një postimi në Twitter. Këtë marrëveshje Këshilli amerikan për Siguri Kombëtare, si historike në ditën kur edhe është nënshkruar “Ditë historike. Po kapërcejmë të kaluarën duke ndërtuara përpara një marrëdhënie […]Continue Reading