Home Archive by category Kosova (Page 2)

Kosova

Albania Kosova

Quni e Minxhozi shprehen të gatshëm në thellimin e bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni ka pritur në takim ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Siç njofton kumtesa, Minxhozi shprehu konsideratën e lartë për nivelin e deritashëm të bashkëpunimit bilateral duke shprehur gatishmërinë e plotë dhe ofruar të gjitha kapacitetet shtetërore të Shqipërisë. Si vend anëtar i NATO-s, ai ofroi mbështetjen e pa rezervë […]Continue Reading
Kosova

Kosova e përgatitur të përballet me shfaqjen e koronavirusit

Institucionet shëndetësore në Kosovë janë deklaruar të gatshme që të përballen me shfaqjen e koronavirusit. Derisa të hënën nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik është ekzaminuar rasti i katërt i dyshuar me koronavirus, i cili ka rezultuar negativ. Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë se janë në koordinim që të gjithë akterët dhe janë […]Continue Reading
Kosova

Në Kosovë nuk ka koronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se sot pasdite ka marrë informatë nga Klinika Infektive e QKUK-së, se dy paciente të kthyera nga Italia janë hospitalizuar në Klinikën Infektive, SHSKUK. “Pacientet u vizituan nga ekipi i infektologëve në Klinikën Infektive, u morën për testim laboratorik në virus SARS-CoV-2. Ekipi i Laboratorit të Mikrobiologjisë Continue Reading
Albania Kosova

Cakaj-Konjufca: Nuk do të kursejmë asnjë përpjekje për projektin e Luginës së Bashkuar

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj dhe homologu nga Kosova, Glauk Konjufca dolën sot me një deklaratë të përbashkët në mbështetje të koalicionit të partive politike shqiptare në Luginën e Preshevës. “Në cilësinë e drejtuesve të politikës së jashtme të Republikës së Kosovës dhe Shqipërisë nënvizojmë edhe njëherë rëndësinë e […]Continue Reading
Kosova UK

Kurti: Punësimi, drejtësia, integrimi evropian dhe anëtarësimi në NATO, prioritete të Qeverisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka theksuar se punësimi e drejtësia në njërën anë dhe integrimi evropian e anëtarësimi në NATO në anën tjetër, janë prioritetet e qeverisë së re të Kosovës. Këto komente Kurti i ka bërë gjatë pjesëmarrjes së tij në Samitin e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), që po mbahet […]Continue Reading
Kosova

Basha: Plan i detajuar masash dhe regjistër për personat që vijnë nga zonat e infektuara

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha kërkoi sot që të bëhet një plan i detajuar masash për përballimin e situatës së koronavirusit si dhe të krijohet një regjistër për personat që vijnë nga zonat e infektuara. Basha tha se “PD bashkë me një grup ekspertësh të fushës kanë ngritur një grup të posaçëm monitorimi të […]Continue Reading