Home Archive by category Maqedonia

Maqedonia

Albania Maqedonia

Juncker: I turpshëm refuzimi i negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryetari në largim i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, në ditën e tij të fundit në këtë post, pranoi të ishte autor i komentit ditor të faqes politico.eu. Junker u kthehet dobësive dhe sukseseve gjatë mandatit të tij pesëvjeçar në krye të pushtetit ekzekutiv evropian. Për të, refuzimi i negociatave me Shqipërinë dhe MV, në tetor, […]Continue Reading
Maqedonia

Pas tërmetit në Shqipëri, Maqedonia e Veriut kërkon monitorim sizmik të digave

Oda ekonomike për energjetikë inicon të bëhet monitorim sizmik i të gjitha digave në shtet me qëllim që të ulet rreziku sizmik. Observatori sizmik pranë Fakultetit natyror matematikor në Shkup, të cilët bëjnë monitorim të tillë vetëm në digën Kozjak, thotë se kjo çështje duhet të rregullohet me ligj. Oda ekonomike për energjetikë të Maqedonisë […]Continue Reading
Albania Maqedonia

Meta dhe Ahmeti në Durrës: Mirënjohje ekipeve të kërkim-shpëtimit

Presidenti Ilir Meta ishte mbrëmjen e sotme në Durrës në një takim me njësinë e specializuar të kërkim-shpëtimit të mbërritur nga Maqedonia e Veriut. Meta ishte i shoqëruar nga kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, zv. kryeministri Bujar Osmani dhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti. Në fjalën e tij për mediat, Presidenti […]Continue Reading
Maqedonia

Komisioni për Lustrim e shpalli për spiun, ish-deputeti Haruni fiton betejën me shtetin e Maqedonisë V.

Shteti do ti paguaj dëmshpërblim ish deputetit Sefedin Haruni, në vlerë prej 5.850 eurove, me qëllim që të mbyllet rasti para Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, ku ish deputeti u ankua për shkelje të së drejtës për gjykim të drejtë, pasi ish Komisioni për Lustrim e ka shpallur si bashkëpunëtorë të shërbimeve sekrete, […]Continue Reading
Maqedonia

Aleanca për Shqiptarët reagon për vdekjen e 22 vjeçarit në burgun e Kumanovës

Aleanca për Shqiptarët ka reaguar për vdekjen e 22 vjeçarit në burgun e Kumanovës. Nga kjo parti kërkojnë dorëheqjen e ministres së Drejtësisë, drejtorit dhe zëvendës drejtorit të burgut si dhe  kërkojmë përgjegjësi penale dhe morale për këtë rast. “Aleanca për Shqiptarët të hidhur nga rasti kërkon përgjegjësi të plotë nga organet kompetente, dhe personat […]Continue Reading
Maqedonia

Zaev: Zgjedhjet nuk shtyhen

Kryeministri Zoran Zaev vlerëson se nuk do të ketë shtyrje të zgjedhjeve dhe pret ta shoh zgjidhjen ligjore në lidhje me modelin zgjedhor i cili është duke u përpiluar në Parlament. Nëse proceset për këtë vazhdojnë në Parlament, LSDM-ja, tha, nuk do të votojë në kundërshtim me premtimin e tyre parazgjedhor për një njësi zgjedhore. […]Continue Reading
Maqedonia Sports

Rritja e klubeve shqiptare në Maqedoninë Veriore

Shumë shpesh futbollistë shqiptarë dhe skuadra shqiptare luajnë në fushën e stadiumit “Todor Proeski” në Shkup, ku Kosova pritet të zhvillojë ndeshjen vendimtare në rrugën drejt “Euro 2020”. Të dielën në stadiumin ku ndeshjet i luan Përfaqësuesja e Maqedonisë Veriore u paraqit skuadra e Shkupit. Në njërën prej ndeshjeve kryesore të javës së 15-të të […]Continue Reading