Home Archive by category Maqedonia (Page 2)

Maqedonia

Kosova Maqedonia

Qeveria maqedonase vihet në lëvizje pas masave të Kosovës për reciprocitet

Qeverinë e Maqedonisë së Veriut do të organizohet një takim për të diskutuar pas vendimit të Kosovës për të vënë masa reciprociteti disa produkteve të këtij shteti. Interesimit të Kohës Ditore për veprimet që do të ndërmarrë Qeveria e shtetit fqinj, Zyra e zëdhënësit e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut i është përgjigjur […]Continue Reading
Kosova Maqedonia

Reka: Qëndrimi i Quintit dha shpresë për rifillimin e dialogut

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare, Blerim Reka, e ka përshëndetur deklaratën e përbashkët e vendeve të Quintit, në të cilën kërkohet që Kosova ta heqë taksën dhe Serbia ta ndalë ofensivën diplomatike ndaj Kosovës në mënyrë që të rifillojë dialogu. Ai ka deklaruar se me këtë qëndrim vendet e Quintit po i trajtojnë palët në mënyrë […]Continue Reading
Maqedonia

Shtatë vjet pa Arbën Xhaferin

Sot mbushen shtatë vjet nga vdekja e ish-kryetarit të PDSH-së në Maqedoni, Arbën Xhaferi. Ai u nda nga jeta në moshën 64-vjeçare, pasi vuante nga sëmundja e Parkinsonit, e cila ishte edhe arsyeja e tërheqjes së tij nga politika. Ishte deputet i Parlamentit të Maqedonisë që nga viti 1994, ku synonte krijimin e një sistemi […]Continue Reading