Home Archive by category Technology

Technology

Bota Technology

“Tinder” dhe “Grindr” akuzohen për shitje të të dhënave personale

Aplikacionet e njohura të takimeve, si “Tinder” dhe “Grindr”, shesin të dhënat personale të palëve të treta, përfshirë orientimin seksual të përdoruesve, në rastin e “Grindr”, në kundërshtim me rregulloren, njoftoi sot një  organizatë norvegjeze. Sipas Këshillit norvegjez të Konsumatorëve, “Grindr”, i cili pretendon të jetë rrjeti më i madh i takimeve në botë, ndan Continue Reading
Bota Technology

Facebook gjurmon vazhdimisht vendndodhjen e përdoruesve të tij

Facebook pranoi se mbledh vazhdimisht informacione për vendndodhjen e secilit prej përdoruesve të tij, pavarësisht nëse ata e kanë aktivizuar apo jo gjeolokalizuesin, për arsye sigurie dhe për qëllime reklamimi. “Edhe nëse dikush nuk aktivizon të dhënat e vendndodhjes, Facebook ende mund të përcaktojë pjesërisht vendndodhjen e tyre, falë informacionit që ata japin përmes Continue Reading
Technology UK

Aeroplani i së ardhmes

Teknologjia e re mund të shkurtojë kohën e fluturimit midis Londrës dhe Sidneit në vetëm katër orë deri në vitet 2030, ka thënë kreu i Agjencisë Hapësinore në Mbretërinë e Bashkuar. Duke iu referuar punës pionierë që po bëhet nga “Oxford-based Reaction Engines”, që po zhvillon motorin Sabre, drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Hapësinore në […]Continue Reading
Bota Technology

”Porsche” prezanton modelin e parë tërësisht elektronik

Prodhuesi gjerman i makinave, ”Porsche” nisi zyrtarisht prodhimin e modelit të tij të parë tërësisht elektrik ”Porsche Taycan”, gjë që u vlerësua nga ministri gjerman i transportit, Andreas Scheuer, në ceremoninë e hapjes. Gjatë evenimentit, Scheuer tha se ishte shumë e rëndësishme që të bisedohej më shumë për produkte ”prodhuar në Gjermani” dhe se kompania […]Continue Reading
Bota Technology

Facebook aktivizon funksionin e njohjes së fytyrës

Përdoruesit e Facebook do të duhet tashmë të zgjedhin aktivizimin e njohjes së fytyrës nëse dëshirojnë ta përdorin atë për t’u identifikuar në fotot e postuara në rrjetin social, theksoi sot platforma. Teknologjia e njohjes së fytyrës identifikon automatikisht personat në fotot e postuara në rrjetin social Facebook, nëse këto janë miqtë e përdoruesve. Këta […]Continue Reading