Home Archive by category UK

UK

UK

May suspendon ministrin britanik

Në videon e shpërndarë nëpër rrjetet sociale, shihet se si ministri Mark Field e ka përdorur forcën e tepruar ndaj aktivistes së ambientit, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova. Ministri Field ka kërkuar ndjesë për këtë veprim. Pavarësisht kësaj kryeministrja në largim, Theresa May, ka vendosur që ta pezullojë atë nga detyra derisa të përfundojnë të […]Continue Reading
Bota UK

Një diplomat britanik në misionin për parandalimin e shkallëzimit SHBA-Iran

Një diplomat i rangut të lartë britanik u takua sot me zyrtarë të lartë në Teheran për të diskutuar parandalimin e “përshkallëzimit dhe vlerësimit të gabuar”. Takimet u mbajtën gjatë tensioneve të larta midis SHBA dhe Iranit për shkak të programi bërthamor dhe rrëzimit të një droni amerikan nga ana e Gardës revolucionare iraniane javën […]Continue Reading
UK

Skocezët: Nëse Johnson zgjedhet kryeministër do të ishte katastrofë për Britaninë

Zyrtarët e lartë të Partisë Konservatore, me prejardhje nga Skocia, kanë thënë që frikësohen se zgjedhja e Johnson si kryeministër do të ishte një “katastrofë” për Britaninë e Madhe, për shkak se do ta shpejtonte fushatën për pavarësinë e Skocisë. Zyrtarët konservativë besojnë se qëndrimi i Johnson ndaj Brexit, do të bënte që menjëherë të […]Continue Reading
Sports UK

Gjiganti italian i vendosur për Mustafin

Milani është në kërkim të një qendërmbrojtësi, ndërsa Arsenali po mendon ta shesë futbollistin shqiptar, i cili mund t’i bashkohet gjigantit italian gjatë verës Shkodran Mustafi pritet të largohet nga Arsenali gjatë kësaj vere. Ndërkohë, Milani është në kërkim të një qendërmbrojtësi për t’i zëvendësuar të larguarit e kësaj vere. Prandaj, mediat italiane shkruajnë se […]Continue Reading
Albania UK

Berberi: Personat e përfshirë në përgjime të pezullohen, kryeministrit t’i kërkohet dorëheqja

Kastriot Berberi, shqiptari i parë i zgjedhur me vota të drejtpërdrejta si anëtar i Këshillit Bashkiak në Londër, ishte i ftuar në “Ditari” në A2 CNN, ku foli për situatën politike në vendin tonë, duke kritikuar të gjitha palët politike. “Situata politike dhe sociale është shumë e keqe në këndvështrimin tim. Qeverisjes i kanë ikur […]Continue Reading
UK

Oksfordi revolucionarizon dijen

Një nga universitetet më prestigjioze të botës, ai i Oksfordit njoftoi synimin për të revolucionarizuar procesin e dijes, pas një dhurate prej 190 milionë dollarësh nga filantropi amerikan, Stephen Schwarzman, kreu i kompanisë investuese ”Blackstone”. ”Dhurata e Schwarzman do të financojë një investim të transformimit të mënyrës se si Oksfordi përcjell dijen”, tha Continue Reading