Home Archive by category UK

UK

UK

Parlamenti skocez miraton vendimin për dhënien falas të produkteve sanitare për të gjitha gratë

Parlamenti skocez miratoi të martën vendimin për t’i bërë produktet sanitare falas për të gjitha gratë, ku me këtë vendim do të jetë vendi i parë në botë që e ka bërë një gjë të tillë. Iniciatorja e këtij vendimi është Monica Lennon, një deputete e Parlamentit Skocez që ka udhëhequr një fushatë disavjeçare për […]Continue Reading
Kosova UK

Judah: BE-ja dhe britanikët po mendojnë se Grenell po bën probleme duke favorizuar Thaçin

Gazetari i njohur britanik, Tim Judah, e ka komentuar njoftimin e kryeministrit Albin Kurti për heqjen e pjesshme të tarifës 100 për qind ndaj produkteve që vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Judah ka thënë se Kurti e ka kundërshtuar ambasadorin Grenell, derisa Palmer është duke qëndruar i heshtur. “Bashkimi Europian dhe Mbretëria e […]Continue Reading
UK

BE përgatitet për një “no deal” me Londrën

Komisioni Evropian vazhdon përgatitjet për një dështim të mundshëm të negociatave për marrëdhëniet tregtare pas Brexit me Britaninë e Madhe, njoftoi një nga zëdhënësit e tij, pas kërcënimeve të bëra nga Londra. “Komisioni e ka parashkuar këtë mundësi dhe vazhdon të përgatitet për këtë, por është tepër herët për të parashikuar rezultatin e negociatave, të […]Continue Reading
UK

Gove: Londra do t’i refuzojë disa ligje të BE-së

Londra kundërshton përafrimin e disa ligjeve të Bashkimit Europian, pas përfundimit të postit tranzicionit Brexit, theksoi ministri britanik i Shtetit, Michael Gove duke sqaruar udhëzimet e qeverisë Johnson për negocimin e marrëdhënieve të ardhshme me Brukselin. ”Britania e Madhe nuk do të pranojë përafrime me ligjet e BE për taksat, imigrimin dhe peshkimin, ku synon […]Continue Reading
Sports UK

Reali po insiston në transferimin e Salahut

Real Madridi është i gatshëm t’i bëjë Liverpoolit ofertë zyrtare për transferimin e sulmuesit Mohammed Salah. Mediumet spanjolle kanë raportuar të enjten, se Reali është i gatshëm të paguajë dëmshpërblim deri në 150 milionë euro për transferimin e Salahut, transmeton Koha.net. Salah te Real Madridi, shihet si përforcim i madh për edicionin e ri. Sulmuesi […]Continue Reading