Home Archive by category Uncategorized

Uncategorized

Uncategorized

Serbia vazhdon që të blejë armë nga Rusia

Serbia vazhdon që të blejë armë nga Rusia pavarësisht paralajmërimeve të SHBA-së dhe BE-së. Së fundmi, qeveria serbe ka blerë një sistem të sofistikuar kundërajror, pavarësisht sanksioneve të mundshme amerikane kundër shtetit ballkanik, që zyrtarisht synon anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, tha për televizionin “Prva’, se sistemet Continue Reading
Uncategorized

Tërmet i fuqishëm godet Japoninë

Një tërmet me fuqi prej shtatë ballë sipas Rihterit ka dridhur pjesën veriore të Japonisë. Epiqendra e tërmetit është regjistruar në ujërat në jug të Ishujve Kuril, ndërsa fuqia e tërmetit arriti 7 ballë sipas Rihterit, lajmëroi agjencia japoneze e lajmeve Kyodo. Tërmeti është regjistruar në thellësi prej 160 kilometrave, ndërsa theksohet se nuk ka […]Continue Reading
Uncategorized

Riker: Me emërimin e Grenellit dhe Palmerit, Washingtoni tregoi se e ka prioritet dialogun Kosovë-Serbi

Ndihmëssekretari amerikan i shtetit për Evropë dhe Euroazi, Filip Riker, ka thënë se vendimet e Uashingtonit për emërimin e dy Përfaqësuesve Specialë tregojnë se dialogu Kosovë-Serbi është një prej prioriteteve të Shtëpisë së Bardhë “Me emërimin e Grenellit si Përfaqësues Special i Shtëpisë së Bardhë dhe Matthew Palmerit nga Sekretari i Shtetit, Uashingtoni tregoni edhe Continue Reading
Uncategorized

Osmani: Tarifa duhet të zëvendësohet me reciprocitet

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook ka ripërsëritur qëndrimin se taksa ndaj produkteve serbe do të zëvendësohet me reciprocitet. “Të tri deklaratat e mia para mediave sot, të përcjellura në tërësi, e tregojnë këtë. Këtë e kemi vendim të përbashkët të koalicionit tonë qeverisës i cili është përfshirë në […]Continue Reading
Uncategorized

Apostolova pas takimit me Kurtin: Duam vazhdimin e dialogut me Serbinë

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova, ka thënë se ata dhe faktorët tjerë ndërkombëtar kanë dashur që Kosova ta ketë Qeverinë sa më parë në mënyrë që të përmbusheshin marrëveshjet kontraktuale. “Marrëveshjet tona kontraktuale janë me MSA, Agjendën Evropiane për Reforma ku presim që faza e dytë të fillojë. BE do ta […]Continue Reading
Uncategorized

500 të vdekur nga koronavirusi

Shifra e personave të vdekur nga koronavirusi në Kinë ka shkuar në mbi 490 të mërkurën. Dy kompani ajrore amerikane i ndërprenë fluturimet drejt Hong Kongut pas shënimit të viktimës së parë në këtë vend, ndërsa 10 raste të infektimeve u shënuan në një anije japoneze. Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në Kinë njoftoi se gjatë […]Continue Reading