Euro dhe paundi britanik forcojnë pozitat ndaj lekut

 25,208 total views,  1 views today

TIRANË, 17 gusht /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të mërkurën euroja dhe paundi britanik forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me të martën, ndërsa dollari amerikan humbi terren.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane zbriti me 0.39 lekë dhe këmbehet me 115.13 lekë, ndërsa euroja u forcua me 0.12 lekë dhe këmbehet me 117.18 lekë.

Paundi britanik krahasuar me një ditë më parë, u mbiçmua me 0.27 lekë duke u ngjitur në kuotën e 139.25 lekëve.

Ndërkohë, franga zvicerane këmbehet me 121.14 lekë, ose 0.46 lekë më pak se ditën e martë.

Monedha kryesoreLekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikanUSD115.13-0.39
EuroEUR117.18+0.12
Poundi BritanikGBP139.25+0.27
Franga ZviceraneCHF121.14-0.46
Jeni Japonez (100)JPY85.47-0.69
Dollari AustralianAUD80.22-0.61
Dollari KanadezCAD89.44-0.10
Korona SuedezeSEK11.10-0.02
Korona NorvegjezeNOK11.89+0.02
Korona DanezeDKK15.75+0.01
SDRSDR151.49-1.04
Ar (OZ 1)XAU204155.72-943.11
Argjend (OZ 1)XAG2295.28-25.52
Juani Kinez (onshore)CNY16.98-0.04
Juani Kinez (offshore)CNH16.96-0.02
Lira TurkeTRY6.41-0.02