Në foto me Kullat e Veliaj, jep dorëheqjen presidentja e Industrialistëve të Rinj të Krotones

 6,969 total views,  1 views today

Përgjimet e antimafias italiane që po trondisin edhe politikën shqiptare ku të përfshirë janë zyrtarë të lartë të Rilindjes të lidhur me biznese me ‘Ndrangheta’, kanë edhe sjellë edhe dorëheqjet e para në Itali.

Glenda Giglio, Presidente e Industrialistëve të Rinj të Krotones ka dhënë dorëheqjen nga detyra pas përfshirjes në përgjime.

“Nuk ishte e nevojshme të zbatohen protokollet e rrepta që i referohen kodit të etikës sepse Giglio dha dorëheqjen më herët. Në kuadër të garancisë, ne duhet të kemi besim të plotë në gjyqësor dhe të sigurojmë që drejtësia të marrë drejtimin e saj ”.

Këto janë fjalët e Aldo Ferrara, president i Unindustria Calabria, i cili gjatë programit televiziv Buongiorno Regione, transmetuar në Rai 3, njoftoi dorëheqjen e presidentes së Industrialistëve të Rinj të Krotones, Glenda Giglio.

Giglio, në fakt, ishte i përfshirë në operacionin “Profil i Ulët”.

Sipas hetuesve që kishin luajtur një rol qendror në ndërfaqen midis botës së biznesit, botës politike dhe kriminale, Giglio aktualisht është në arrest shtëpie.

Gjithashtu mbi bazën e akuzës, ajo kishte qenë “në dispozicion të plotë” të Antonio Gallo dhe kishte pasur një rol aktiv në organizatë.

Image
Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •