Ukrainasit publikojnë pamjet, kur me dronin kamikaz hedhin në erë sistemin raketor rus  

Ushtria ukrainase ka publikuar pamjet e shkatërrimit të sistemit raketor rus.

Bëhet fjalë për sistemin raketor termobarik TOS-1A, që ndryshe njihet si Suncopek.

Në videon e publikuar nga ushtria ukrainase, shihet sistemi raketor duke shkrepur raketa, e pas tij lëviz një dron i cili përplaset në të dhe e hedhë në erë.

Ishte droni kamikaz i mbushur me lëndë shpërthyese që u përplas në të dhe e hodhi në erë.

Ukrainasit 20 ditë më parë kanë konfirmuar se kanë shkatërruar sistemin raketor TOS-1A, kurse tani pamje i publikoi edhe Nexta.

Siç raporton CNN, është një armë e ndaluar për përdorim në luftë sipas Konventës së Gjenevës, kjo për shkak të brutalitetit të saj.