Autoritetet në Çikago publikojnë pamjet që tregojnë policin që qëllon për vdekje një 13-vjeçar

 736 total views,  1 views today

Zyrtarët e Çikagos lëshuan për publikun të enjten një video të regjistruar nga një kamerë trupore që tregon një oficer policie që gjuan dhe vret një djalë 13-vjeçar ndërsa ai dukej se po ngrinte duart në një rrugicë – ngjarje e ndodhur më shumë se dy javë më parë.

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, videoja nëntë minutëshe nga kamera e trupit të Eric Stillman tregoi se oficeri 34-vjeçar po dilte nga makina e skuadrës së tij dhe vraponte pas Adam Toledos në një rrugicë në 2:30 të mëngjesit në 29 mars në Little Village, një lagje meksikane në qytetin e qytetit West Side.

Video më pas tregoi Stillman që i bërtiste “Stop” Toledos përpara se ai ta kapte dhe ta urdhëronte të tregonte duart.

Toledo u shfaq duke ngritur duart e tij para se Stillman të gjuante një të shtënë dhe më pas vrapoi te djali ndërsa ai ra në tokë.

“Të shtëna, të shtëna. Sillni një ambulancë këtu tani”, dëgjohet të thotë oficeri i policisë në video.

“Qëndro me mua, qëndro me mua”, tha Stillman. “Dikush të sjellë paketën mjekësore tani!”

Departamenti i Policisë së Çikagos tha menjëherë pas incidentit se Toledo kishte një armë në dorë.

Publikimi i videos ka të ngjarë të trondisë një komb tashmë të “alarmuar” mbi çështjet e policisë, drejtësisë dhe ato racore.

Ndryshe, tensionet ishin të larta të enjten ndërsa një ish-oficer policie periferike në Minesota u paraqit në gjykatë pasi ajo u akuzua për vrasjen e së dielës së kaluar të një burri me ngjyrë gjatë një ndalimi trafiku.

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •