Britania e Madhe njofton sanksione të tjera ndaj Bjellorusisë

 144 total views,  1 views today

Mbretëria e Bashkuar ka njoftuar një paketë të re sanksionesh kundër Bjellorusisë, duke përfshirë një bllok tregtar prej rreth 60 milionë paund (73 milionë dollarë) mallrash, për rolin e saj në mbështetjen e pushtimit rus të Ukrainës.

Njoftuar nga Zyra e Jashtme, Commonwealth dhe Zhvillimi (FCDO) e Mbretërisë së Bashkuar të hënën, sanksionet e reja ekonomike, tregtare dhe të transportit do të ndalojnë importin e hekurit dhe çelikut bjellorus, ndërsa ndalojnë eksportin e mallrave të rafinimit të naftës, komponentëve teknologjikë të avancuar dhe produkteve luksoze.

Sanksionet do të hyjnë në fuqi të martën dhe gjithashtu ndalojnë kompanitë bjelloruse të emetojnë borxhe dhe letra me vlerë në Londër, sipas FCDO.

“Regjimi i Bjellorusisë ka lehtësuar në mënyrë aktive pushtimin e Putinit, duke e lënë Rusinë të përdorë territorin e saj për të mposhtur Ukrainën – duke lëshuar trupa dhe raketa nga kufiri i tyre dhe duke fluturuar avionë rusë përmes hapësirës së tyre ajrore”, thuhet në një deklaratë të FCDO.

“[Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër] Lukashenko gjithashtu ka mbështetur hapur narrativën e Kremlinit, duke pretenduar se Kievi po ‘provokonte Rusinë’ për të justifikuar pushtimin e përgjakshëm të Putinit,” shtoi ajo.

Mbretëria e Bashkuar kishte vendosur më parë tarifa për një sërë mallrash bjelloruse dhe sanksionoi disa qytetarë dhe kompani bjelloruse