Britania me Plan B për ta luftuar Omicronin

 558 total views,  1 views today

Kryeministri britanik, Boris Johnson, vendosi të mërkurën kufizime më të ashpra për COVID-19 në Angli, duke urdhëruar njerëzit të punojnë nga shtëpia, të mbajnë maska ​​​​në vende publike, dhe të përdorin leje vaksinash për të ngadalësuar përhapjen e variantit të koronavirusit, Omicron.

I minuar nga akuzat se stafi i tij festoi në Downing Street gjatë një bllokimi për Krishtlindje vitin e kaluar, Johnson ka thënë se Omicroni po përhapet me shpejtësi dhe se ai nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të kalonte në “Planin B” ndërsa fillon një program përforcues vaksinash.

Ndërsa ende shumë larg nga bllokimet e plota të vendosura më herët në pandemi, masat e reja u përshkruan si një “goditje çekiçi” për restorantet, kafenetë dhe dyqanet e qendrës së qytetit.

Shumë ligjvënës në vetë partinë e Johnsonit janë gjithashtu të zemëruar me kufizimet e reja, nga frika e ndikimit që do të kenë pasi ekonomia u tkurr me 10% vitin e kaluar.

“Ndërsa fotografia mund të përmirësohet, dhe unë sinqerisht shpresoj se do të bëhet, ne e dimë se logjika e papenduar e rritjes eksponenciale mund të çojë në një rritje të madhe të shtrimeve në spital dhe për këtë arsye, fatkeqësisht, në vdekje”, ka thënë Johnson në një konferencë shtypi.

Johnson, i cili hoqi shumicën e kufizimeve për COVID-in në Angli në korrik pas një përhapjeje të shpejtë të vaksinës, ishte zotuar të lundronte dimrin pa iu drejtuar një bllokimi të katërt COVID-19, por kishte mbajtur në rezervë një të ashtuquajtur Plan B.

Një pjesë e këtyre masave, të tilla si rivendosja e maskave në transportin publik dhe në dyqane, ishin sjellë tashmë, por të mërkurën Johnson tha që njerëzit tani duhet të punojnë edhe nga shtëpia.

Maskat do të kërkohen në ambiente publike si teatrot dhe kinematë dhe një leje për COVID do të jetë e detyrueshme për qasje në klubet e natës dhe vendet me turma të mëdha.

Johnsoni ka deklaruar se masat e reja ishin të nevojshme pas 568 rasteve me Omicron të cilat u paraqitën në Angli, me shifrat zyrtare që tregojnë se numri dyfish i infeksioneve me këtë variant mund të arrihet brenda dy apo tri ditësh.