Merkel paralajmëron situatë të rëndë në Gjermani

 1,042 total views,  1 views today

Kancelarja gjermane Angela Merkel po i kërkon parlamentit të vendit të miratojë një ligj të ri që detyron udhëheqësit rajonalë të vendosin kufizimin e lëvizjes dhe bllokimet sapo infeksionet me COVID-19 të kalojnë një nivel të caktuar.

“Për fat të keq më duhet ta them përsëri sot: situata është serioze, shumë serioze dhe të gjithë duhet ta marrim seriozisht”, ka thënë Merkel gjatë një seance parlamentare këtë mëngjes.

Ajo ka thënë se vala e tretë e ka Gjermaninë “fort në kontrollin e saj” dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor po kërkojnë ndihmë.

“Punonjësit e kujdesit intensiv po dërgojnë thirrje ankthi njëra pas tjetrës – kush jemi ne që të injorojmë lutjet e tyre?”, nënvizoi ajo.

Merkel u shqetësua ndërsa fliste nga partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD), e cila kundërshton bllokimet.

Mbështetësit e projekt-ligjit argumentojnë se masat janë të nevojshme tani. Ata thanë se është vonë që votimi përfundimtar të ndodhë të mërkurën.

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •