Rama: Kadare mbetet maja e penës së letërsisë shqipe

 113 total views,  1 views today

Sot feston 83- vjetorin e lindjes shkrimari i madh shqiptar dhe jo vetëm, Ismail Kadare.

Një urim për Kadarenë bëri edhe kryeministri Edi Rama.

Ai shkruan se Kadare mbetet maja e penës së letërsisë shqipe.

“Veprat e tij janë përkthuer në rreth 45 gjuhë të ndryshme, duke e bërë atë përfaqësuesin kryesor të letërsisë shqipe nëpër botë”, shkruan Rama.

Kadare është nominuar disa herë për çmimin obel në letërsi, por pa mundur të triumfojë.

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Lini një Përgjigje