SHBA paralajmëron se Rusia po planifikon një provokim për ta pushtuar Ukrainën

Rusia po planifikon një provokim për të krijuar pretekst për pushimin e Ukrainës, thonë zyrtarë të SHBA.

Një zëdhënës i Pentagonit thotë se operativë rusë po planifikojnë operacion për t’i lejuar Moskës që të akuzojë Ukrainën për sulm.

“Ka vendosur një grup operativësh për të kryer atë që ne e quajmë operacioni flamuri fals, një operacion që të duket si sulm ndaj tyre apo ndaj njerëzve që flasin rusisht në Ukrainë në mënyrë që të justifikojnë hyrjen”, tha zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby.

Rusia ka mohuar akuzuar ndërsa një pretendim i tillë vjen një javë pas nisjes së negociatave SHBA-Rusi për uljen e tensionit.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov duke iu përgjigjur këtyre raportimeve, i cilësoi ato si të paargumentuara dhe të pambështetura.

Ukraina, të premten ka akuzuar Rusinë se qëndron pas sulmit kibernetik për disa faqeve zyrtare të saj në internet.

Zyrtarë ukrainas pretendojnë se provokimi mund të vijë si një incident dhune në ambasadën ruse apo konsullatë dhe pas kësaj Moska do të fajësojë ekstremistët e së djathtës në Ukrainë.

Këtë të premte ka pasur konfirmime të tjera se trupat ruse janë zhvendosur drejt kufirit me Ukrainën.

Një skenarë të ngjashëm Rusia ka përdorur në aneksimin e Krimesë në vitin 2014.