Zbulon tunele nëntokësore dhe dhoma të fshehta që u përdoren nga shërbëtorët në shtëpinë e familjes së tij

 401 total views,  2 views today

Një burrë ka zbuluar dhjetëra tunele nëntokësore të fshehura nën dhoma, që besohet të jenë përdorur në mënyrë të fshehtë nga shërbëtorët në vitin 1800.

Freddy Goodall nga Sussexi i Anglisë që punon në restaurimin e pronave, po shikonte fotografitë e vjetra të shtëpisë së tij 500-vjeçare në të cilën kishin jetuar të parët e tij, transmeton Telegrafi.

Ai vërejti një derë të fshehtë në librari, e cila ishte shtuar në shekullin e 19-të, por që tani kjo derë  nuk ekziston më.

“Kërkoja për të dhe nuk munda të vërej asgjë në fillim, më vonë e kuptova se ishte fshehur pas rafteve të librave. Pas një libri gjeta një vrimë që kur shikoje brenda ngjanë me një dhomë të fshehtë”, ka thënë 23-vjeçari.Reklamë

Në një video në TikTok që tashmë ka marrë mbi 4.5 milionë shikime, Freddy shihet duke pastruar raftet e librave dhe duke larguar një panel të drurit prapa të cilës fshiheshin tunelet nëntokësore.

Ai gjithashtu gjeti shkallës që çonin në katin e dytë të shtëpisë, dhe që rrugës hasi edhe në dy dhoma të fshehta që ishin përdorur nga shërbëtorët 500 vite më parë në shtëpinë e familjes së tij. 

https://www.dailymail.co.uk/embed/video/2502735.html
Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •