Mediat kineze thonë se në SHBA “liria ka vdekur”

 2,427 total views,  1 views today

Njerëzit që po ndjekin sot televizionin kinez duket se shohin një zonë lufte në SHBA: Pamjet e gazetarëve që arrestohen, apo përdorimi i gazit lotsjellës.

Fotografitë kanë mahnitur Kinën, pasi shumë njerëz nuk kanë parë kurrë skena të tilla. Dhe në fakt, sikur të kishin ndodhur skena të tilla në Kinë, ato në mënyrë të pashmangshme do të ishin censuruar plotësisht.

Në Kinë nuk raportohet asnjë protestë dhe vendi shpesh renditet në në vendet e fundit nga e organizatat e të drejtave si një nga mjediset më të kufizuara të mediave në botë.

Tani ekziston mundësia që shumë gazeta kineze dhe përdorues të mediave sociale të kritikojnë SHBA se janë pikërisht ata që atë që ata që përdorin standarde të dyfishta. Qeveria e Kinës thotë se ka përjetuar “dhunë” nga “rebelët”, në Hong Kong, dhe pyet pse SHBA ka rritur praninë e policisë në Hong Kong dhe pretendoi se Pekini po shkatërronte liritë lokale gjatë muajve të fundit.

Pamja në platformën e mediave sociale kineze Sina Ëeibo është se trazirat e SHBA tregojnë se “liria ka vdekur” atje.

Netizens po komentojnë gjithashtu se “policia amerikane ka humbur humanizmin”, me transmetuesit zyrtarë që theksojnë se policia amerikane përdor brutalitetin e tepërt në atë që ata e quajnë “protestues të qetë”./BBC

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •