Nisin punën dyqanet deri në 800 metra katrorë

 1,851 total views,  1 views today

Dyqanet deri në 800 metra katrorë kanë filluar të funksionojnë sot në Gjermani, por kancelarja Angela Merkel është e shqetësuar se kjo mund të rrisë përsëri infeksionet e koronavirusit, pasi numri i rasteve të reja ka filluar të bjerë.

Dyqanet deri në 800 metra katrorë, si dhe dyqanet e makinave dhe biçikletave dhe libraritë lejohen të rihapen këtë javë në bazë të një marrëveshje me drejtuesit nga 16 lande gjermane, ndërsa shkollat do të rihapen brenda dy javësh, transmeton Reuters.

Qeveritë federale dhe landet rekomanduan që gjermanët të mbajnë maska kur shkojnë në treg dhe udhëtojnë në transport publik
Në lindje të Republikës Çeke, e cila prezantoi masat më të hershme dhe një nga masat më të rrepta në Evropë, u hapën tregjet, dyqanet artizanale, dyqanet e makinave dhe sallonet e qenve.

Fqinji jugor i Gjermanisë, Austria, ndërmori hapin e parë në lehtësimin e kufizimeve të martën e kaluar duke lejuar punë në dyqane, qendra kopshtesh, dyqane më të vogla dhe planifikon të hapë muze dhe biblioteka në mes të majit.

Merkel u tha gazetarëve se do të duhen 14 ditë për të parë nëse masat lehtësuese kufizuese do të rrisin ritmin e infeksionit dhe se qytetarët duhet të qëndrojnë vigjilentë dhe të disiplinuar.

Gjermania renditet e pesta në botë në shkallët e infeksionit COVID-19 pas SHBA, Spanjës, Italisë dhe Francës, por ka arritur të ketë një numër të vogël vdekjesh falë testimeve të hershme dhe masive.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve u rrit dje me 1.775 në gjithsej 141.672, kështu që për të dytën ditë radhazi numri i rasteve të reja ka rënë.

Numri i vdekjeve u rrit me 110 në 4,404, sipas Institutit Robert Koch. Heqja graduale e kufizimeve nënkupton që vendimi për të ruajtur distancën sociale do të mbetet në fuqi deri më 3 maj, shkollat do të hapen nga 4 maji me fokus në vitet e fundit, si dhe sallonet e flokëve.

Grupi do të takohet përsëri më 30 prill për të marrë parasysh se çfarë vendimesh do të marrë pas 3 majit.