Franca përgatitet për valën e dytë, Serbia rivendos kufizimet: Përmbledhja e Evropës

 253 total views,  1 views today

Franca po përgatitet për një valë të dytë ndërsa Serbia shtrëngon kufizimet. Këtu janë të fundit nga Evropa:

 • Kompanitë do t’u kërkohet të grumbullojnë maska ​​për nje periudhë 10 javore në rast të një vale të dytë, tha ministri i ekonomisë në Francë. “Ne po përgatitemi për fillimin e vitit shkollor dhe ekziston rreziku i rigjenerimit të virusit,” tha Agnès Pannier-Runacher
 • Serbia ka vendosur përsëri kufizimet e bllokimit në disa pjesë të vendit, ndërsa infeksionet rriten sërish. Vendi aktualisht është në një listë të vendeve “të udhëtimit të sigurt” të BE-së, megjithëse Austria ka lëshuar një paralajmërim udhëtimi për vendin e Ballkanit.
 • Njerëzit janë kapur në kamera duke kaluar kufirin nga Suedia në Norvegji, gjë që ka vendosur kufizime për fqinjin e saj nordik. Administrata e Rrugëve Publike të Norvegjisë që nga ajo kohë ka fshirë pamjet, raporton transmetuesi publik Norvegjez NRK.
 • Dhe finalja e kupës së futbollit të Danimarkës në mes të Aalborg BK dhe Sønderjyske duhej të ndalohej pasi tifozët e Aalborg refuzuan të distancoheshin në stenda. Policia përfundimisht u desh të dëbonte një grup mbështetësish, dhe loja filloi përsëri pas një vonese 15-minutëshe – të cilën e fitoi Sønderjyske 2-0./BBC
Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •