Këtu keni një përmbledhje të lajmeve më të rëndësishme të koronavirusit të së premtes:

 1,836 total views,  1 views today

Organizata Botërore e Shëndetit ndryshoi politikën e saj për të këshilluar që njerëzit duhet të mbulojnë fytyrat e tyre me maska në vendet ku distancimi social nuk është i mundur. Më parë thuhej se kishte mungesë provash për përdorimin e maskave dhe mbulesave të tjera të fytyrës nga njerëz të shëndetshëm.

Mbretëria e Bashkuar u bë vendi i dytë që regjistroi mbi 40,000 vdekje të koronavirusit, pas SHBA. Ndërkohë sekretari i shëndetësisë Matt Hancock këshilloi njerëzit që të shmangin protestat e mëdha anti-racizëm për të ndaluar përhapjen e virusit.

Brazili, ndërkohë, kapërceu Italinë për t’u bërë vendi me numrin e tretë më të lartë të vdekjeve në të gjithë botën.

Komisioneri i BE për punët e brendshme tha që shtetet duhet të rihapin kufijtë e tyre të brendshëm deri në fund të qershorit.

Shkalla e papunësisë në SHBA ra nga 14.7% në prill në 13.3% në maj për shkak të një rritje të papritur të punësimit që Presidenti Trump e përshëndeti si një kthim i shkëlqyeshëm për vendin.

Në nivel global, ka pasur 6.7 milion raste që nga fillimi i shpërthimit dhe më shumë se 393,000 vdekje./BBC

Share
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •